Jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa lub kota

Świadomi, nowocześni właściciele psów i kotów odchodzą od tradycyjnych sposobów karmienia tych zwierząt, które często opierały się na podawaniu im odpadów ze stołu albo pokarmów, które nie były przeznaczone dla nich. Dlatego też obecnie wybierane są przede wszystkim wysokiego gatunku karmy, zarówno mokre, jak i suche. Ale czym się kierować, by wybrać te najlepsze?

BARF – bliżej natury

Zanim przejdziemy do kwestii gotowych karm, warto poświęcić krótką chwilę takiemu zagadnieniu jak dieta BARF, która jest odpowiednikiem naturalnego żywienia zwierząt, jakie mogłoby mieć miejsce, gdyby nie żyły u boku ludzi. BARF opiera się przede wszystkim na podawaniu surowego mięsa, które jest najbardziej naturalnym rodzajem pożywienia dla kotów i psów, które są przecież drapieżnikami.

Oprócz różnych rodzajów mięsa, do diety BARF wprowadza się także podroby i inne tkanki zwierzęce, które w naturze byłyby zjadane przez drapieżnika. Dodatkiem do tej diety są między innymi specjalne suplementy witaminowe i mineralne, które uzupełniają pożywienie w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. 

Mieszanki tego typu przygotowywane są przez właścicieli własnoręcznie i zawsze “na świeżo”, co niestety wiąże się z pewnymi uciążliwościami, takimi jak choćby stała potrzeba zaopatrywania się w mięso najwyższej jakości i specjalistyczne suplementy. Samo przygotowanie karmy jest czasochłonne i może wymagać nie tylko wiedzy o diecie psów i kotów, ale też odpowiednich narzędzi.

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na takie działania, częściej więc sięgają po gotowe karmy. Są one łatwiejsze i szybsze do podania, a co za tym idzie – znacznie wygodniejsze dla zabieganych właścicieli. Zastanówmy się więc, jak je wybrać.

Podstawowe zasady wybierania karmy dla zwierząt

Wybór karmy dla psa lub kota powinien być podyktowany przede wszystkim zdrowiem zwierzęcia. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na samego pupila i jego szczególne potrzeby, jeśli takie posiada. Mogą się one wiązać między innymi z tym, czy zwierzę poddane było sterylizacji albo czy cierpi na jakieś choroby. W takim przypadku karmy powinna być tak dostosowana, by zmniejszała objawy choroby lub też nie powodowała jej zaostrzenia.

Jednym z popularnych schorzeń jest alergia, dlatego na nią należy zwracać szczególną uwagę nawet u młodych pupili. Częste drapanie się, wysypki lub problemy trawienne zwierzęcia mogą wskazywać na to, że jest ono uczulone na jakiś składnik diety – jego wyeliminowanie powinno zapobiec nawrotowi choroby.

Oprócz tego należy jeszcze zwrócić uwagę na wymagania związane z wiekiem, rasą czy ogólnymi zasadami żywienia danego gatunku. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują sobie koty, które nie powinny zjadać zbóż, a zatem szukając dla nich odpowiedniej karmy, należy wybrać tę, która jest ich pozbawiona. Psy z kolei mogą od czasu do czasu i w niewielkiej ilości je spożywać, dlatego tutaj zalecenie to nie jest tak restrykcyjne.

Znając już wymagania swojego pupila, warto wybrać renomowaną markę, która zapewnia najwyższą jakość pożywienia dla zwierząt. Przykładem mogą być tutaj produkty Royal Canin, wśród których znalazły się zarówno zwyczajne, jak i wyspecjalizowane karmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here