Ramadan a wczasy w Egipcie

Ramadan to dla muzułmanów święty miesiąc podczas którego muszą pościć od świtu do zmierzchu. Powstrzymują się nie tylko od jedzenia. Nie wolno im spożywać napojów, palić papierosów, uprawiać seksu, używać kosmetyków. Wolno spożywać jeden posiłek po zachodzie słońca, a drugi przed wschodem. Przestrzeganie postu stanowi lekcje najszczerszego i bezinteresownego poświęcenia dla zyskania łaski Allaha.

Wybierając się na wakacje do Egiptu w okresie Ramadanu należy pamiętać, że ludzie, którzy tam mieszkają, przeważnie życzliwi i uśmiechnięci na co dzień, w tym okresie są wygłodniali i rozdrażnieni. Obsługa restauracji jest ślamazarna i nieuprzejma. Banki, urzędy są otwarte krócej. Ciężko złapać taksówkę. Pod koniec Ramadanu bardzo ciężko poruszać się po kraju, ponieważ zjeżdżają się wtedy całe rodziny. Trudno też o wolne miejsca w hotelach.

W ciągu dnia wiele kawiarni i lokali, które nie są nastawione tylko na turystów, są zamknięte. Inne dyskretnie przyjmują gości, tak aby nie drażnić poszczących. Turyści są obsługiwani o każdej porze, jako niemuzułmanie, ale tubylcy krzywo patrzą na jedzących, palących, pijących na ich oczach turystów. Warto uszanować ich tradycję, a posiłki najlepiej spożywać dyskretnie i nie afiszować się zbytnio. Żywność można bez problemu kupić na targu czy w sklepach spożywczych.
Tuz przed zachodem słońca wszystkie urzędy i instytucje są zamykane, gdyż każdy spieszy się na wieczorny posiłek. Biesiady trwają do wczesnych godzin porannych i tylko wtedy można powiedzieć, ze kwitnie życie nocne.

Czy jechać w okresie Ramadanu do Egiptu? Turystów nastawieni na przebywanie w hotelu i korzystanie z plaży i kąpieli słonecznych, przebywanie na hotelowym basenie nie muszą brać pod uwagę Ramadanu.

Natomiast turyści nastawieni na robienie sobie przerw w plażowaniu i na zwiedzanie i wycieczki na własna rękę, powinni być nastawieni na to, że miesiąc ten okaże się najgorszy. Z drugiej jednak strony okres Ramadanu jest bardzo ciekawy i wiele może nauczyć o kulturze i zwyczajach muzułmanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here