Co to jest medycyna podróży?

Nadal większość Polaków nie wie dokładnie, czym zajmuje się nowy dział medycyny, czyli medycyna podróży.

Wiadomo na pewno, że pierwsze placówki medyczne, które takową oferują, powstały całkiem niedawno. Ogromny wpływ na ich wzrost popularności mają coraz częstsze podróże Polaków. Wreszcie stać nas na zagraniczne wyjazdy i to nierzadko w odlegle zakątki świata. Tam, gdzie nie tylko kultura jest inna, ale bardzo często w miejsca o odmiennej florze bakteryjnej czy w takie, w których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby zakaźne.

W czym pomaga medycyna podróży?

Lekarze, którzy specjalizują się w medycynie podróży, to ci, do których warto się zgłosić przed wyprawą w odległe miejsca. Gabinety lekarskie najbardziej oblegane są w okresie wakacyjnym, bo to wtedy wyjeżdżamy z Polski, by zwiedzać i zaznać błogiego relaksu z dala od dobrze nam znanych miejsc.

Co ciekawe, lekarz specjalizujący się w medycynie podróży nie tylko zaleci nas serię niezbędnych szczepionek, jeśli takie są oczywiście wymagane, ale przekaże także zalecenia dotyczące bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia. Chodzi przecież o to, by cieszyć się wakacyjnym wyjazdem, a nie borykać się na przykład z tzw. zemstą faraona. To tylko jeden z przykładów i to w dodatku niegroźnych. Wiadomo przecież, że jesteśmy zagrożeni o wiele niebezpieczniejszymi chorobami, w tym durem brzusznym.

Zakres medycyny podróży

Medycyna podróży zajmuje się nie tyle diagnozowaniem i leczeniem, ile przede wszystkim profilaktyką zapobiegawczą. Lekarze przygotowują swoich pacjentów do odległych podróży, zapewniając im w ten sposób należyte bezpieczeństwo i ochronę zdrowia. Nie każdy z nas przecież ma świadomość zagrożeń, jakie panują w Afryce czy dalekiej Azji. Musimy zdawać sobie sprawę, że o ile Europa jest dla nas bezpieczna, to już inne kontynenty niekoniecznie.

Lekarz, który działa zgodnie z wytycznymi, jakie przekazuje medycyna podróży, przedstawia przede wszystkim możliwe zagrożenia i daje wskazówki, jak się przed nimi ochronić. Nie chodzi tu tylko o wykonanie obowiązkowych czy też zalecanych szczepień, ale również przedstawienie turystom zachowań, jakich powinni się trzymać, by zachować optymalną higienę. W niektórych krajach nie powinniśmy na przykład pić wody nieznanego pochodzenia. Nie powinniśmy płukać też taką wodą jamy ustnej. Zagrożeniem może być wręcz zjedzenie owoców, które zostały w niej umyte. Należy też pamiętać, że medycyna podróży zwraca uwagę na insekty, które w danym miejscu mogą nas zaatakować – przecież choroby nie są przenoszone tylko drogą kropelkową czy przez zanieczyszczenia, ale właśnie przez ukąszenia rozmaitych owadów.

Zalety, na które możemy liczyć

Turyści, którzy wybiorą się do medyka w placówce medycyny podróży, mogą być pewni dobrego przygotowania do wyjazdu. Nie tylko wzrośnie ich świadomość w kwestii konkretnych zachowań, ale również ich bagaż zostanie wypełniony po brzegi produktami ochronnymi, dzięki którym wakacyjny wyjazd będzie odprężeniem, a nie udręką. Cieszy fakt, że medycyna podróży w Polsce jest w ciągłym rozwoju i pozwala najlepiej przygotować podróżnych do wyjazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here