Paszport to najważniejszy dokument za granicą podczas podróży. Może się jednak zdarzyć, że zgubi się i człowiek wpada w panikę. Co powinno się robić w takim wypadku? Bez względu na to w jakim kraju jesteśmy dobrze jest po pierwsze podejść na policję i zgłosić fakt zaginięcia dokumentu. Gwarantuje to, że nie zapłaci się kary w przypadku wystawienia nowego paszportu, a w przypadku kiedy była tam np. wiza do USA można ja łatwo odzyskać.
W przypadku zgubienia paszportu w krajach Unii Europejskiej, lub w krajach, gdzie paszport nie jest wymagany, można spokojnie posługiwać się dowodem osobistym, lub w niektórych przypadkach, prawem jazdy. Bywa także, ze dokumenty te nie są nam w ogóle potrzebne przy przekraczaniu granicy, chyba że wracamy samolotem.
Inaczej sytuacja się ma kiedy znajdujemy się poza Unią Europejską i posiadanie paszportu jet koniecznością. Należy udać się do ambasady, która najczęściej jest w stolicy danego kraju, lub konsulatu, który może być w każdym większym mieście.
Przy wyrabianiu paszportu należy wypełnić stosowne formularze, dołączyć odpowiednie zdjęcia, a także potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego lub prawa jazdy. W przypadku kiedy nie ma się przy sobie żadnego z tych dokumentów, ktoś z towarzyszy podróży musi potwierdzić nasze dane osobowe.
Ideałem jest mieć przy sobie ksero zaginionego paszportu lub jego skan na mailu.
Jeżeli jednak podróżuje się samotnie i nie ma się innych dokumentów procedura wyrobienia nowego paszportu znacznie się przedłużą, ponieważ konsul musi skontaktować się z różnymi urzędami w kraju.
Jeżeli zaraz po wyrobieniu paszportu chcemy wracając do kraju wystarczy paszport tymczasowy, jeżeli jednak chcemy zostać jeszcze za granicą, musimy wyrobić normalny paszport. Trwa to dość długo i niesie ze sobą spory wydatek.
Jeżeli straci się paszport w kraju, w którym nie ma polskiej ambasady ani konsulatu, należy udać się do najbliższej placówki jednego z krajów Unii Europejskiej i tam wyrobić sobie dokument umożliwiający powrót do Polski.