Co wziąć w góry latem pod namiot

Lato to najpiękniejsza pora roku. Jest doskonałym momentem, żeby udać się na zasłużony urlop, wakacje i na łonie natury cieszyć się z wolnych chwil. Wiele osób, które lubią aktywny sposób wypoczynku, wybiera góry. Można tam spotkać malownicze krajobrazy, ale również i trasy do pokonania o różnego rodzaju stopniach trudności.
Planując urlop w górach należy dostosować szlaki do umiejętności i sprawności fizycznej każdego uczestnika. Bardzo ważne jest także to, co zabieramy ze sobą, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna i trzeba być gotowym na każdą sytuację.

Bardzo ważną rolę w górskich wyprawach odgrywa plecak. Powinien on być wykonany z solidnego, wodoodpornego i wodoszczelnego materiału. Wielkość powinno się dopasować do długości biwaku i czasu jego trwania. Powinien posiadać dużą ilość kieszeni i schowków.

W podstawowym wyposażeniu każdego górskiego turysty powinien być namiot. Wielkością powinien być dostosowany do ilości osób biorących udział w wyprawie. Dobrze jest wybrać model namiotu ekspedycyjnego, który jest prosty i łatwy do zamontowania, lub namiot turystyczny, który jest samorozkładający się, ale mało odporny na wilgoć.

Komfort w czasie snu powinien zapewnić odpowiednio dobrany śpiwór, najlepiej taki, który kształtem dopasowuje się do ciała, czyli tzw. śpiwór mumia. Są też śpiwory w kształcie kołdry. Warto zwrócić uwagę, żeby odpowiednio izolował od podłoża.

Bardzo popularne w czasie górskich wypraw są karimaty, albo maty samopompujące się. Zajmują niewiele miejsca w plecaku, a są nieocenione dla zdrowego, prawidłowego snu.

Planując wyprawy górskie nie powinno zapominać się o latarce, bateriach do niej. Strumień światła bardzo ułatwia życie, kiedy trzeba się gdzieś przemieścić nocą czy coś wyciągnąć z plecaka.
Powinno się także obowiązkowo mieć apteczkę, a w niej plastry bandaże, wodę utlenioną itp.
Każdy doświadczony turysta nie zapomni na pewno małego noża, który spełni wiele zadań. Będzie pomocny do przygotowania posiłku, ale również zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here