Gotowanie w podróży

Podróże, bliskie czy dalekie, za granicę czy w kraju, to prawdziwa przyjemność. Dzięki nim można poznać świat, przyrodę, zabytki, ludzi, ich zwyczaje i folklor. Zwiedzając nowe miejsca każdy turysta powinien pamiętać jak ważne jest spożycie dobrego, odpowiedniego posiłku. A to jaki będzie i w jaki sposób zostanie przygotowany jest uzależnione od wielu czynników.

Jadąc na wycieczkę jednodniową, każdy przeważnie bierze suchy prowiant i różnego rodzaju przegryzki ze sobą. Dobrze jest po drodze wstąpić na jakiś ciepły posiłek, do baru czy restauracji jakich pełno teraz przy drodze.

Podróże, które trwają dłużej, wymagają odpowiedniego przygotowania i organizacji, także od strony kulinarnej. Nocując na polach namiotowych, kempingach czy miejscach, na które natrafia się podczas podróży przypadkowo, należy być gotowym na samodzielne przygotowanie posiłku. Przedmioty takie jak lekkie palniki gazowe czy tzw. kartusze, wkręcane lub nabijane, powinny być w plecaku każdego turysty.
W kartusze można zaopatrzyć się także w wielu sklepach, w kraju i za granicą, ale nie wolno ich przewozić samolotem.
Bardziej ekonomiczne w eksploatacji są palniki nabijane.

Jeśli podróż ma potrwać dłużej, a miejsca do których się wybieramy są mniej cywilizowane i rzadziej można tam spotkać sklepy i markety, dobrze jest wziąć ze sobą palniki na paliwo ciekłe, np. benzynę. Są łatwe do użycia i transportu i zapewniają możliwość przygotowania posiłku, za każdym razem kiedy jest to potrzebne.
Mało popularne ze względu na trudności podczas używania są palniki na paliwo stałe.

Planując samodzielne przygotowywanie posiłków podczas wyjazdów nie należy zapominać o odpowiednich garnkach i naczyniach. Zestaw odpowiednich menażek, sztućców, szklanek czy deska do krojenia to niezbędne minimum dla każdego turysty. Dobrze jest tez mieć ze soba niektóre produkty spożywcze, które mają długie terminy przydatności i nie ulegają zepsuciu w transporcie jak: ryż, kasze, makaron czy gotową po zalaniu wrzątkiem żywność liofilizowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here