Kompas - najważniejsze odkrycie w historii ludzkości

Kiedy myślimy o najważniejszych i najbardziej istotnych odkryciach ludzkości, niewielu z nas pomyśli o małym, prozaicznie prostym urządzeniu jakim jest kompas. Pomyślimy przecież, że to nic takiego, wskazuje tylko północ, a przez współczesną technikę został wyparty przez zautomatyzowany GPS. Nic bardziej mylnego! Kompas wskazuje nam konkretny kierunek, systemy nawigacyjne natomiast dokładne położenie danego obiektu. W związku z tym ten niewielkich rozmiarów przedmiot stoi na równi z innymi wielkimi odkryciami, jak wynalezienie koła, prądu czy maszyny do pisania.

Trudno mówić o jego początkach. Odkryty został tak dawno, że nie da się określić konkretnej daty i konkretnej osoby odpowiedzialnej za jego stworzenie. Pierwsi z wykorzystaniem kompasu z pewnością byli Chińczycy, którzy jako wskaźnika używali łyżki. Wykonana z namagnesowanego materiału kładziona była na kamieniu wskazując odpowiedni kierunek. Zwykle trzonek łyżki wskazywał południe, miseczka północ. Dla Chińczyków najbardziej istotnym był bowiem kierunek południowy, w kierunku którego tradycyjnie zasiadał cesarz. Współcześnie kierunkiem wskazywanym przez igłę kompasu jest kierunek północny. Należy zwrócić uwagę na istotną zasadę działania kompasu – urządzenie inaczej wskazuje kierunek na biegunie, a inaczej na równiku. Z tej przyczyny wyprawa Kolumba do Indii nieco minęła się z celem.

Nie tylko Chińczycy wykorzystywali kompas do wskazywania innego kierunku niż południe. Dzięki swoim magicznym właściwościom magnetycznym kompas mógł wskazywać wszystko poprzez odpowiednie ustawienie igły. Tak więc kraje arabskie, zgodnie ze swoją religią jako punkt główny wskazywały Mekkę, jako podstawowe miejsce modłów, a kraje żydowskie swoją stolicę – Jerozolimę.
Również w filmach często wykorzystywany jest motyw kompasu. Najsłynniejszy, o egzotycznym znaczeniu, jest kompas Jacka Sparrowa z filmu Disneya „Piraci z Karaibów”. Kompas ten, mimo że nie wskazywał północy, był jednym z istotnych ruchomości głównego bohatera filmu. Igła skierowana była bowiem w kierunku miejsca, do którego bardzo chciał dotrzeć jego właściciel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here