czy mata jest potrzebna podczas zabawy z dzieckiem?

Maty do zabawy, nazywane również matami edukacyjnymi, są niesamowicie praktyczne i przydatne, gdy nasz maluch potrafi już siedzieć i zaczyna raczkować. Taka mata edukacyjna przez niektórych uznawana jest za obowiązkowy element wyprawki dla malucha.

Mata do zabawy jest bardzo funkcjonalna, pozwala zapewnić maluchowi własny kąt do zabawny. To właśnie tam będzie spędzał przyjemnie czas.

Jakie cechy powinna posiadać mata idealna?

Aby mata do zabawy spełniała swoją funkcję, musi spełniać kilka warunków. Mata edukacyjna powinna być:

  • odpowiednio twarda, tak by dziecko nie zapadało się w podłożu. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ gdy maluch zapada się w podłożu, wykonywane czynności mogą być dla niego trudniejsze. Przez to zniechęci się i nie będzie chciało zdobywać kolejnych, nowych umiejętności.
  • bezpieczna, mata powinna amortyzować każdy upadek malucha.
  • wykonana z materiału bezpiecznego, zawsze przed zakupem maty, należy sprawdzić czy posiada ona wymagane atesty i certyfikaty. Tylko takie oznaczenia dają nam gwarancję, że jest ona bezpieczna dla dzieci.
  • łatwa do utrzymania czystości, większość mat jest łatwych do czyszczenia. Właśnie dlatego lepiej wybrać matę do zabawy, niż na przykład wykładzinę.

Maty do zabawy dla dzieci

  • antypoślizgowa, ważne żeby mata nie była śliska. Śliska powierzchnia uniemożliwia prawidłowy rozwój dziecka. Przyczyną braku raczkowania lub siadania u dzieci jest właśnie śliskie podłoże.
  • prosta grafika, kontrastowe kolory, najmłodsze dzieci nie radzą sobie z nadmiarem bodźców. Dlatego wybierajmy maty, które mają spokojne, proste wzory.

Czym się kierować kupując matę do zabawy?

Podczas zakupu maty szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bezpieczeństwo. Należy wybierać tylko takie produkty, które są sprawdzone. Najlepiej wybierać produkty renomowanych marek, one posiadają wszelkie wymagane atesty i certyfikaty, wtedy mamy pewność że dziecko jest bezpieczne, podczas korzystania z maty.

Wykonanie maty również ma znaczenie. Istotny jest materiał oraz jego jakość. Mata dla dziecka powinna być wykonana z naturalnych i hipoalergicznych materiałów.

Przeczytaj też: http://www.beautifulnight.pl/masy-plastyczne-dla-dzieci-jak-sie-nimi-bawic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here