Ameryka Południowa i Środkowa to kontynenty dużo mniej popularne niż Europa, czy niezwykle często uczęszczana od kilku dobrych lat Azja, z Tajlandią na pierwszym planie. Warto jednak pokusić się o zwiedzenie również tych zakątków świata, głównie ze względu na przepiękny wyspiarski kraj jakim jest Kuba.
To kraj barwny, pociągający, pełen kontrastów. Te cechy na pewno nadają mu uroku i specyficznego charakteru, dlatego też naszym zdaniem Republika Kuby uchodzi za jeden z ciekawszych krajów świata! Jednak przed wyjazdem warto zaopatrzyć się garść niezbędnych informacji, które przedstawimy poniżej.
Informacje ogólne
Kuba to państwo położone na Morzu Karaibskim, w Ameryce Środkowej, w archipelagu Wielkich Antyli. Stolica Kuby jest Hawana, miasto posiadające niezwykły kolonialny charakter. Miasto ze względu na swoja wyjątkowość wpisane jest nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe miasta Kuby to: Santiago de Cuba, Holguin, Camagüey, Santa Clara i słynne na cały świat Guantánamo. Kuba przyciąga turystów niezwykłymi zabytkami, pięknymi plażami, idealnie czysta wodą, salsą, najlepszymi cygarami na świecie, rumem oraz muzyką, która jest obecna dosłownie za każdym rogiem. Amatorzy sportów wodnych również znajdą tutaj doskonałe warunki do szaleństw z falami i nie tylko. Niepowtarzalnego charakteru nadaje Kubie to, że jest ona odcięta od rzeczywistości przez panujący tam socjalistyczny reżim. To sprawia, że zaskakuje innością, barwnością i jest pełna kontrastów.
Varadero: najważniejszy ośrodek turystyczny na Kubie
Varadero to najsłynniejszy albański kurort znany przede wszystkim ze wspaniałej, 20-kilometrowej plaży pokrytej przepięknym białym, drobnym piaskiem. Panują tam również idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, znajdziecie tam też wiele miejsc do nurkowania. Półwysep, na którym leży Varadero jest wręcz opanowany przez turystów, którzy przybywają z całego świata, by rozkoszować się urokami tamtejszych plaż i kurortów. Miasteczko to tętni życiem dzięki licznym restauracjom, barom i dyskotekom. Osobom, które szukają wytchnienia na mniej obleganych plażach i w bardziej luksusowych hotelach, polecamy wschodnią część półwyspu, a mianowicie Punta Hicacos i Reserva Ecologica Varahicacos.
Kiedy najlepiej jechać na Kubę?
Najlepszy moment na wyjazd na Kubę to oczywiście tak zwana pora sucha, która trwa od listopada do kwietnia. Klimat w tym zakątku świata jest tropikalny, więc temperatury w porze suchej utrzymują się na poziomie około 28 stopni Celsjusza. Najlepsza pogoda i zarazem szczyt sezonu przypadają na okres od grudnia do kwietnia. Warto również wiedzieć, że od końca sierpnia do połowy października na Kubie istnieje ryzyko huraganów. Warto więc rozsądnie zaplanować pobyt w tej części globu.
Jaka jest waluta obowiązująca na Kubie?
Na Kubie funkcjonują 2 waluty – Peso Kubańskie (przeznaczone dla rodowitych mieszkańców) i Kubańskie Peso Wymienialne (CUC). Kiedyś były tam obecne również dolary amerykańskie, zostały jednak oficjalnie wycofane z obiegu i zastąpione wspomnianym peso wymienialnym. Jeden CUC to około 3,76 PLN (dane z 28 stycznia 2019 roku).
Ile trwa lot z Polski na Kubę?
Średni czas lotu z Warszawy/Krakowa do Hawany to około 14 godzin. Nieco krótszy lot jest z Warszawy do Cayo Coco i Varadero. Najdłuższy średni czas lotu do Hawany jest z Rzeszowa, Gdańska, Lublina i Katowic – to aż 35 godzin, więc grubo ponad dobę.
Jak wyglądają różnice czasowe na Kubie?
Lądując na Kubie należy cofnąć wskazówki zegara o 6 godzin do tyłu w stosunku do czasu polskiego. Przyzwyczajenie się do nowej strefy czasowej może być więc być początkowo nieco męczące. Podobnie po powrocie, trzeba będzie pewnie odespać tak zwany jet lag.
Transport na Kubie
Na pewno odradzana jest sieć kolejowa, która jest dosyć mocno przestarzała, więc w najlepszym stanie technicznym. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wycieczkę objazdową lub wypożyczenie samochodu na miejscu. Jednak warto mieć na uwadze, że drogi na Kubie nie są zbyt dobrze oznakowane.
Czy lecąc na Kubę potrzebujemy wizy?
Jeśli lecicie na Kubę czysto turystycznie nie wymagana jest nie tyle wiza co tak zwana Tarjeta de Turista, czyli karta turystyczna. Różnica jest taka, że wizę można otrzymać jedynie w konsulacie, natomiast kartę turystyczną bez problemu otrzymacie na miejscu po przylocie. Koszt wyrobienia takiej karty to jakieś kilkanaście euro. Pamiętajcie również, aby mieć ważny paszport – co najmniej 3 miesiące ważności od daty przylotu na Kubę. Należy mieć również bilet powrotny. Jeżeli chcecie mieć wizę bo na przykład jedziecie na miesiąc to powinniście zgłosić się do konsulatu z ważnym paszportem i biletami (w jedną i w drugą stronę) oraz potwierdzeniem rezerwacji w miejscu pobytu. Wiza składa się z dwóch części, jedna jest zabierana po przylocie druga przed odlotem.
Warto pamiętać o tym, że na Kubie cały czas panują rządy reżimu, co przekłada się również na ruch turystyczny. Straż graniczna przy odprawie może nie zezwolić na przebywanie na terenie Kuby i nigdy nie podaje powodu swojej decyzji. Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie w pojedynkę, zapewne zostaniesz poproszony o udowodnienie ilości posiadanych środków, z jaką wybierasz się na wyspę. Warto wiedzieć, że nakładany jest minimalny limit, który wynosi 100 kubańskich peso (ponad 300 PLN) na każdy dzień pobytu. Sytuacja jest prostsza w przypadku zorganizowanej grupy turystów: grup nie pyta się o status majątkowy.